KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052046
*
nr 1405 2046
Gerd Ehrensvärd
(1903-1998), Sverige
Oljemålning, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 20:20:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/6 18:30:16
1
Vinnande bud
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Läs mer om Gerd Ehrensvärd
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gerd ehrensvärd kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7295 Olja på papper
5 st, Järnvägsnostalgi, 100x62, oramade lösa blad
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:32
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:15
-
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:40
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:55
*
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Gerd Ehrensvärd
nr 1405 2046
Gerd Ehrensvärd
(1903-1998), Sverige
Oljemålning, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm
Gerd Ehrensvärd, svensk målare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/6 18:30:16 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
21 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Gerd Ehrensvärd
Gerd Ehrensvärd, svensk mÃ¥lare född 1903 i Saltsjöbaden, död 1998.Läs mer om Gerd Ehrensvärd
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gerd ehrensvärd kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7295 Olja på papper
5 st, Järnvägsnostalgi, 100x62, oramade lösa blad
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:32 -
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:15 -
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:29 -
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:40 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:55